20/07/2018Jak wybrać lektora na zajęcia indywidualne (1:1)?
Nic dziwnego, że zajęcia indywidualne coraz bardziej zyskują na popularności - w końcu mają szereg zalet, a najważniejsza z nich to szybko widoczne postępy w nauce. Jak to jest i na co warto zwracać uwagę przy wyborze lektora? Przede wszystkim warto postawić na osobę, ktora zajmuje się tym na co dzień. Marnowanie swojego czasu, pieniędzy i energii na kogoś kto po regularnych godzinach pracy w biurze prowadzi zajęcia nie jest najlepszym rozwiązaniem. W końcu nikt nie jest w stanie dokładnie skupić się na dwóch obszarach zawodowych jednocześnie. Oprócz tego, godziny zajęć w tym przypadku są bardzo ograniczone, a obowiązki zawodowe z drugiej (a właściwie pierwszej) pracy mogą kolidować z godzinami zajęć.

Doświadczenie czy młodość?

Zdania są podzielone, ale w rzeczywistości lepszy kontakt z kursantami (niezależnie od wieku kursantów) mają młodzi lektorzy. Dlaczego tak jest? Niestety osoby zajmujące się nauczaniem od kilkudziesięciu lat często są już zdemotywowane i wypalone swoim zawodem. Lektorzy, którzy skończyli studia kilka lub kilkanaście lat temu wciąż mają głowy pełne pomysłów, tryskają energią na zajęciach, a także ciągle szkolą swój warsztat. Co więcej, młodzi lektorzy uzupełniają swoje materiały o nowoczesne formy dostępne na rynku, często inwestując w sprzęt i materiały aby podnieść jakość swoich usług.

Metody i podejście

Zajęcia indywidualne mają ten plus, że metody mogą być dopasowane do potrzeb, oczekiwań, zainteresowań i zdolności ucznia. Stąd, zajęcia 1:1 są idealnym rozwiązaniem zdecydowanie dla każdego. Warto przed rozpoczęciem kursu zapytać o metody i materiały z jakich ma zamiar korzystać lektor. Istotne jest też to jak wygląda współpraca na samym początku - czy lektor sprawdza poziom kursanta, pyta o oczekiwania i tematy, które są dla kursantka obiektem zainteresowań? Należy pamiętać, że bez tej wiedzy nie da się dobrze przygotować zajęć.

Osobowość

Pomijając typowe cechy nauczyciela, takie jak cierpliwość, kultura i chęć współpracy, należy pamiętać o ciągłej motywacji. Lektor powinien być zorganizowany, szukać nowych metod i rozwiązań, musi być elastyczny i dopasowywać się do oczekiwań.